
Hdpe Granules - High-quality Raw Material, Flawless Manufacturing Techniques
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multiple |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index(MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Plastic molding, pipes, films, bottles, containers and many other products. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable, Chemical resistant |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Tiwariji Engineering Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Shree Tiwariji Engineering Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Punit Tiwari
Address
Plot No. 3075/144, Basant Nagar, Thakkarbapa Nagar, Near Umiya Ice Factory, Opp. Shiv Sadan Estate, Ahmedabad, Gujarat, 382350, India
hdpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details








































