
Hdpe Granules - Supreme Quality, High Performance | Customer-centric, Innovative Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion, rotational molding |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
| Payment Terms | Paypal, Others, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. R. INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from R. R. INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
OWNER
Mr. Rajesh Mehta
Address
Plot No. 47/a/4-Patel Estate, Kwality Ice Cream Road, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380026, India
hdpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details







































