
Hdpe Granules - Hot Washed Scrap Material | Ideal For Blow Molding And Water Pipe Manufacturing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Blow molding, pipes, containers |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Density, Recycled HDPE, Durable Material, Versatile Use, Cost Effective |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kolon Global Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Kolon Global Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Marketing Manager
Mrs. Shilpa
Address
2nd Floor, Block B, Sushant Lok, Phase-1, Vatika Business Centre, Near Mg Road, Gurugram, Haryana, 122002, India
Report incorrect details






























