
Hdpe Granules - High-quality Material For Moulded Articles | Versatile For Plastic Clips, Bangles, And More
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Plastic clips, bangles, moulded articles |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Easy processing |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAKAR PLASTIC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from SAKAR PLASTIC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACUPS1909G1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACUPS1909G1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Himanshu Bhai Shah
Address
S/36, MUNICIPAL INDL. ESTATE, NEAR SBI BANK, B/H SONERIA BLOCK, BAPUNAGAR, Ahmedabad, Gujarat, 380024, India
hdpe granules in Ahmedabad
Report incorrect details










































