
Hdpe Granules - Premium Quality Polyethylene, Sourced From Fine Raw Materials, Advanced Manufacturing Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Multiple |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Plastic product manufacturing, film extrusion, injection molding, blow molding |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Recyclable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Monga Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Monga Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shahjahanpur, Uttar Pradesh
Marketing Head
Mr. Gurjeet Singh
Address
Plot No-A-17, Industrial Estate,Rosa, District Shahjahanpur, Shahjahanpur, Uttar Pradesh, 242001, India
hdpe granules in Shahjahanpur
Report incorrect details































