
Ldpe Granules - Premium Quality Material, Versatile Applications, Compliant With International Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Translucent |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Index | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Film production, injection molding, coating, and other applications |
| Standards | ISO 1133 |
| Features | Versatile material, High quality, Durable, Cost-effective, Wide applications |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Degree 360 has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Degree 360 at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Darpan V. Patel
Address
No. A-703, naranarayan complex, swastik chaar rasta, Ahmedabad, Gujarat, 360001, India
ldpe granule in Ahmedabad
Report incorrect details
































