
Hdpe Elbow
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Coating Type | Uncoated |
| Thread Type | Not Applicable (fusion jointed) |
| Temperature Range | -40C to +60C |
| Connection Type | Welded, Fusion Joint |
| Tensile Strength | >22 MPa |
| Bend Radius | Depends on elbow angle, typically standard elbow radius |
| Diameter | 20 mm to 315 mm |
| Yield Strength | >19 MPa |
| Tolerance | 0.5 mm |
| Flexibility | High |
| Sealing Type | Heat fusion/Butt welded joints |
| Product Type | Other, HDPE Elbow |
| Material | Other , High Density Polyethylene (HDPE) |
| Connection | Other, Butt Weld, Socket Fusion |
| Shape | Other, Elbow (90 and 45 options) |
| Standard | Other, IS 4984:2016, DIN 8074/75 |
| Surface Treatment | Other, Smooth finish |
| Outer Diameter | 20 mm to 315 mm |
| Section Shape | Round |
| Length | As per elbow angle and diameter |
| Thickness | 3 mm to 12 mm (varies as per size) |
| Color | Black |
| Usage | Water Supply, Gas Distribution, Irrigation |
| Rated Pressure | PN 6, PN 8, PN 10, PN 12.5, PN 16 |
| Material Grade | PE-63, PE-80, PE-100 |
| Application | other, Plumbing, Industrial Piping, Water Supply, Agriculture |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAINSON PIPE INDUSTRIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from RAINSON PIPE INDUSTRIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
300
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AALCR0544C1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALCR0544C1ZR
Ahmedabad, Gujarat
Marketing Head
Mr. Piyush Patel
Address
BNo 18,19,20,21, Near Shivbhoomi Estate, Kubadthal Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
hdpe pipe elbow in Ahmedabad
Report incorrect details






















