
Hdpe Pipe
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Application | Other, Industrial, Water Supply, Irrigation, Sewage |
| End Protector | Capped End |
| Tolerance | 1 mm |
| Product Type | Other, HDPE Pipe |
| Type | Other, Plain Ended, Flexible |
| Shape | Round |
| Connection | Other, Butt Weld, Socket Fusion, Flanged |
| Standard | Other, IS 4984:2016, ISO 4427 |
| Diameter | 20 mm to 400 mm |
| Thickness | 2 mm to 36 mm |
| Length | Available up to 12 meters or custom |
| Color | Black with Blue Stripes |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAINSON PIPE INDUSTRIES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from RAINSON PIPE INDUSTRIES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
300
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AALCR0544C1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AALCR0544C1ZR
Ahmedabad, Gujarat
Marketing Head
Mr. Piyush Patel
Address
BNo 18,19,20,21, Near Shivbhoomi Estate, Kubadthal Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
hdpe water pipe in Ahmedabad
Report incorrect details





























