
Domestic Solar Inverter - Durable Technology, 400x200x100mm, Blue | 95% Efficiency, Portable Design, Voltage Control, 5kw Power Backup
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Inverter |
| Dominant Color | Blue |
| Power Rating | 5kW |
| Input Voltage | DC 300V |
| Output Voltage | AC 230V |
| Efficiency | 95% |
| Dimensions | 400x200x100mm |
| Weight | 10kg |
| Protection Class | IP65 |
| Usage | Home and office power backup from solar energy |
| Features | High efficiency, Power backup, Long lifecycle, Easy install, Voltage control, Portable design |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ETFPS8503A1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ETFPS8503A1ZZ
Dhuri, Punjab
Proprietor
Mr Haprinder Sandhu
Address
Shop No. 4, Amargarh New Bus Stand, District Sangrur, Dhuri, Punjab, 148022, India
solar inverter in Dhuri
Report incorrect details









































