
Lenze Servo Drive
Price: 1000.00 INR / Piece
(1000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
60
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact Design, Integrated Safety, Easy Commissioning, Integrated Brake Chopper |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Forced Air Cooling |
| Current Range | 0.5 A to 44 A (varies by model) |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Power Factor | >0.9 |
| Application | Industrial Automation, Packaging, Robotics, Conveyor Systems |
| Noise Level | <60 dB |
| Rated Power | As per model (refer datasheet) |
| Output Current | Up to 44 A (varies by model) |
| Power Supply | AC Mains |
| Rated Current | As per model (refer datasheet) |
| Output Type | Other, Digital / PWM |
| Working Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Connector Type | Spring Terminal / Plug-in Connectors |
| Product Type | Servo Drive |
| Output Power | 0.37 kW to 22 kW (varies by model) |
| Output Frequency | 0 to 650 Hz |
| Input Voltage | 3 x 230/400/480 V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage and Undervoltage Protection |
| Efficiency | >95% |
| Material | Industrial Grade Metal Housing |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 1.5 kg to 7 kg (depends on model) |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 60 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 60 Piece/Pieces |
| Moq | 60 |
| Stock Quantity | 300 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | SANJAR AUTOMATION |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 60 |
| Minimum Order Quantity | 60 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BUSPP5705J1Z5
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BUSPP5705J1Z5
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Imtiyazbhai Iqbalbhai Pariyani
Members since
6 Years
Address
Vadava Talavdi, Rathod Nivas, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Power Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details






























