
Advanced Air Conditioners - Various Sizes & Cooling Capacities | Reliable Comfort From Reputed Brands
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | White |
| Cooling Capacity | 12000 BTU |
| Refrigerant | R410A |
| Power Consumption | 1200 W |
| Dimensions | 900 x 300 x 200 mm |
| Weight | 25 kg |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Home or office cooling |
| Voltage | 230V |
| Noise Level | 45dB |
| Features | Cooling comfort, Energy efficient, Remote control, Quiet operation, Easy install |
Product Overview
Key Features
Following are the companies from which we procure our range:
* Videocon
* LG
* Onida
* Panasonic
* Samsung
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Maneesha Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Maneesha Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
1995
GST NO
29AAUPJ0164C1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAUPJ0164C1ZP
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Subhkaran Jain
Address
Building number 85/5, Gandhi Bazar Main Road, Basvangudi, Near SSBC bank, Bengaluru, Karnataka, 560004, India
room air conditioners in Bengaluru
Report incorrect details





























