


Abb Processor Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | Microprocessor, communication interfaces, LEDs |
| Connectivity Type | Ethernet, RS-485 |
| Thickness | 45 mm |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Base Material | Other, ABS Plastic |
| Way | Single |
| Cooling System | Passive Cooling |
| Cabinet Material | Metal |
| Protection Class | Class II |
| Rated Current | 2.5 A |
| Panel Type | DIN Rail Mountable |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Insulation Voltage | 500 V |
| Current Rating | 2.5 A |
| Features | High-speed processing, reliable data communication, compact design |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Product Type | Other, Processor Module |
| Material | Other, Metal and high-grade plastics |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | ABB Standard |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 25 MHz |
| Maximum Output Current | 2.5 A |
| Dimension (L*W*H) | 110 x 45 x 170 mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details









































