


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Protection Class | Class II |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Way | 2 Way |
| Control System | Compatible with ABB Control Systems |
| Base Material | Other, ABS Plastic |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Thickness | 45 mm |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | Relay, Signal Amplifier, Terminal Blocks |
| Features | Short Circuit Protection, Overload Protection, Compact Modular Design |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Current Rating | 500 mA |
| Rated Insulation Voltage | 500 V DC |
| Panel Type | DIN Rail Mounted |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Current | 500 mA |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, Plastic, Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 60255, IS standard |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50 / 60 |
| Maximum Output Current | 500 mA |
| Dimension (L*W*H) | 110 mm x 23 mm x 100 mm |
| Application | Signal Repeating / Extension in Control Panels |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details




































