


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Insulation Voltage | 250V |
| Way | Single Way |
| Current Rating | 5A |
| Protection Class | Class II |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Cooling System | Convection Air Cooling |
| Control System | Electrical Control Circuits |
| Thickness | 60 mm |
| Operating Voltage | 24V DC / 110-240V AC/DC |
| Rated Current | 5A |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Cabinet Material | Durable Polymer |
| Features | Isolation, Easy DIN Rail Mounting, Compact Design, Maintenance-Free |
| Panel Type | Modular |
| Rated Operation Voltage | 110V / 240V AC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Components | LED Indicator, Terminal Blocks |
| Cover Material | ABS |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, High-grade Plastic and Electronics |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 60255 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24V DC / 110-240V AC/DC |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Maximum Output Current | 5A |
| Dimension (L*W*H) | 110A--22.5A--95 mm |
| Application | Signal Repeating and Isolation in Panel Boards |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details




































