


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Current | 2 A |
| Features | Galvanic Isolation, Signal Boosting, Compact Design |
| Thickness | 35 mm |
| Protection Class | Class II |
| Panel Type | Modular DIN Rail Mount |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Components | Repeater, Terminal Blocks |
| Control System | Fieldbus / Serial Communication |
| Current Rating | 2 A |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Way | 2-way Communication |
| Base Material | Other, Thermoplastic |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Operating Voltage | 19-30 V DC |
| Rated Insulation Voltage | 250 V AC |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, High-grade Plastic and Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61850 / IEC 60255 |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Dimension (L*W*H) | 110 mm x 90 mm x 60 mm |
| Application | Industrial Automation Communication |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indication |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details





































