


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Cabinet Material | ABS / Polycarbonate |
| Rated Current | 2 A |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Insulation Voltage | 250 V |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Features | Rapid Signal Transmission, Electrical Isolation, Easy DIN Mounting |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Way | Single |
| Components | Repeater Circuit, LED Indicator |
| Current Rating | 2 A |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Thickness | 36 mm |
| Protection Class | Class II |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Control System | PLC Compatible |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, Polycarbonate and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | --- |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Dimension (L*W*H) | 90 mm x 36 mm x 60 mm |
| Application | Signal Repeating in Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details


































