


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Rated Current | 0.5A |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Thickness | Compact Form Factor |
| Features | Galvanic Isolation, Compact Design, Easy Mounting |
| Way | Single Way |
| Control System | Modular Control Systems Compatible |
| Rated Insulation Voltage | 250V |
| Components | Repeater Electronics, Terminal Blocks |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Current Rating | 0.5A |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Protection Class | Class II |
| Panel Type | Module |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, High-grade Industrial Plastic |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 60255 |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Maximum Output Current | 500 mA |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 95 x 22.5 x 112 mm |
| Application | Signal Transmission Extension |
| IP Rating | Other, IP20 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details




































