






Atv630d90n4-variable Speed Drive, Altivar Process Atv600, Atv630, 90kw, 125hp, 380 To 480v, Ip21, Ul Type 1 - Application: (Fan Kit
Price: 252970.76 INR / Piece
(214382.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
252970.76 INR / Piece
Weight :
58.00 Kilogram
1 Pack Contains :
2
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Mounting Type | Wall mount |
| IP Rating | IP21 |
| Operating Temperature | 60 Planck temperature (I~) |
| Connector Type | RJ45 (on the remote graphic terminal) for Ethernet/Modbus TCP RJ45 (on the remote graphic terminal) for Modbus serial |
| Color | BLACK |
| Product Type | Variable speed drive |
| Power Rating | 90kW / 125hp |
| Application | (fan kit, graphic display terminal) |
| Protection Level | IP65 |
| Frequency (MHz) | 60 Hertz (HZ) |
| Output Type | Software-configurable voltage AQ1, AQ2: 0...10 V DC impedance 470 Ohm, resolution 10 bits Software-configurable current AQ1, AQ2: 0...20 mA, resolution 10 bits Software-configurable current DQ-, DQ+: 30 V DC Software-configurable current DQ-, DQ+: 100 mA |
| Dimension (L*W*H) | 290 Centimeter (cm) |
| Rated Voltage | 480 Volt (V) |
| Weight | 58 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 YEAR |
| Phase | 3-PHASE |
| Input Voltage | 380 Volt (V) |
| Display Type | 0.1 Hz Analog input: 0.012/50 Hz |
| Connection Type | removable screw terminals 0.5...1.5 mm /AWG 20...AWG 16 Line side: screw terminal 120 mm /AWG 4/0...250 kcmil Motor: screw terminal 120 mm /250 kcmil |
| Conductor | frequency immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-6 |
| Frequency | 60 Hertz (HZ) |
| Payment Terms | Paypal, Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 4 Days |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | SCHNEIDER |
| MRP | 252970.76 INR |
| Packsize | 2 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 60 |
| GSTIN | 18% |
| Price | 214382.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 43.00 cm |
| Color | BLACK |
| Pkg Box Length | 110.00 cm |
| Returnable | No |
| Weight | 58.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 47.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KABPK2405Q1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KABPK2405Q1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mukesh Singh
Members since
2 Years
Address
Plot No. 17, 2ND Floor, Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
variable speed drives in Delhi
Report incorrect details

























