






Atv310hu40n4e-variable Speed Drive, Easy Altivar 310, Heavy Duty, 4kw, 5hp, Normal Duty, 5.5kw, 7.5hp, 380 To 460v, Without Emc - Application: Simple Machine
Price: 21477.51 INR / Piece
(18201.28 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
21477.51 INR / Piece
Weight :
1.80 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | RJ45 (on front face) for Modbus |
| Overheating Protection | YES |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | -10 55 C Celsius (oC) |
| Product Type | Variable speed drive |
| Application | Simple machine |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz +/- 5 % Hertz (HZ) |
| Output Type | Logic output LO+, LO- Protected relay output R1A, R1B, R1C 1 C/O |
| Dimension (L*W*H) | It weighs 1.8kg and its dimensions are, 140mm wide, 184mm high, 151mm deep. This drive incorporates functions that are suitable for the most common applications Millimeter (mm) |
| Usage & Applications | Simple machine |
| Rated Voltage | 380...460 V Volt (V) |
| Weight | 1.8 kg Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 YEAR |
| Frequency | 50/60 Hz +/- 5 % Hertz (HZ) |
| Material | that are suitable for the most common applications, including textile machine, machine tools, wood making machine, material handling, packaging and printing machines, ceramic machine. |
| Rated Current | 5 mA Megaampere ( MA) |
| Connection Type | Terminal, clamping capacity: 2.5...4 mm , AWG 14...AWG 12 (L1, L2, L3, PA/+, PB, U, V, W) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Paypal, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 32 Per Week |
| Delivery Time | 4 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | RAIP WITH CARTUN |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 23.11 cm |
| Price | 18201.28 INR (Approx.) |
| Weight | 1.80 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 18.80 cm |
| Stock Quantity | 20 |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | SCHNEIDER |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 18.29 cm |
| Shipping Type | actual |
| MRP | 21477.51 INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KABPK2405Q1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KABPK2405Q1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mukesh Singh
Members since
2 Years
Address
Plot No. 17, 2ND Floor, Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
variable speed drives in Delhi
Report incorrect details























