





Atv310hd11n4e-variable Speed Drive, Easy Altivar 310, Heavy Duty, 11kw, 15hp, Normal Duty, 15kw, 20hp, 380 To 460v, Without Emc - Application: Simple Machine
Price: 40894.46 INR / Piece
(34656.32 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
40894.46 INR / Piece
Weight :
3.70 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Overheating Protection | YES |
| Connector Type | RJ45 (on front face) for Modbus |
| Product Type | Variable speed drive |
| Power Rating | 11KW |
| Application | Simple machine |
| Frequency (MHz) | 400 Hertz (HZ) |
| Rated Voltage | 460 Volt (V) |
| Weight | 3.7 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1YEAR |
| Phase | THREE PHASE |
| Connection Type | Terminal, clamping capacity: 10 mm , AWG 10 (L1, L2, L3, PA/+, PB, U, V, W) |
| Rated Current | 36 Ampere (amp) |
| Frequency | 60 Hertz (HZ) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Paypal, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 40 Per Week |
| Delivery Time | 4 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| MRP | 40894.46 INR |
| Price | 34656.32 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 23.20 cm |
| Shipping Rate | 400.00 |
| Pkg Box Length | 17.10 cm |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Type | actual |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 60 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 15.00 cm |
| Weight | 3.70 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Brand Name | SCHNEIDER |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
26
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KABPK2405Q1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI, Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KABPK2405Q1ZE
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Mukesh Singh
Members since
2 Years
Address
Plot No. 17, 2ND Floor, Patparganj Industrial Area, Delhi, Delhi, 110092, India
variable speed drives in Delhi
Report incorrect details

























