
Vane Flow Switch(flow)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Wetted Materials | Tin-bronze, Stainless Steel, Brass |
| Temperature Limits | 230F (110C) |
| Pressure Limits | 145 psig (10 bar) |
| Enclosure Rating | NEMA 4 (IP64) |
| Switch Type | SPDT snap switch |
| Electrical Rating | 10 A res, 3 A ind @ 250 VAC |
| Process Connection | 1" male NPT or BSPT |
| Weight | 28.22 oz (0.8 kg) |
| Color | Gray |
| Features | Accurate flow sensing, Easy installation, Weatherproof design, Adjustable set point, Durable construction, Reliable performance, Versatile applications |
Product Overview
Key Features
This Vane Flow Switch is used for flow regulation on-off applications. It is extensively demanded for its high strength, negligible maintenance and strong structure all over the globe. Our diligent professionals manufacture this Vane Flow Switch as per set international quality standards with the help of pioneering technology and finest quality raw materials.
Company Details
A L M ENGINEERING & INSTRUMENTATION PVT. LTD., Established in 2003 at Mumbai in Maharashtra, is a leading Exporter,Importer,Distributor,Supplier of Electronic Liquid Level Controllers & Indicators in India. A L M ENGINEERING & INSTRUMENTATION PVT. LTD. is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Vane Flow Switch(Flow), A L M ENGINEERING & INSTRUMENTATION PVT. LTD. has made a reputed name for itself in the market with high-quality Compressed Air Meter, Differential Pressure Controller, Differential Pressure Controller , etc.
Focusing on a customer-centric approach, A L M ENGINEERING & INSTRUMENTATION PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Liquid Level Controllers & Indicators in bulk from A L M ENGINEERING & INSTRUMENTATION PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, A L M ENGINEERING & INSTRUMENTATION PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electronic Liquid Level Controllers & Indicators in bulk from A L M ENGINEERING & INSTRUMENTATION PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Distributor, Supplier
Employee Count
24
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAGCA5373B1ZW
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAGCA5373B1ZW
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Mahdi Hasan
Address
B No. 304, Damji Shamji Industrial Complex, L.B.S. Marg, Kurla (West), Mumbai, Maharashtra, 400070, India
Electronic Liquid Level Controllers & Indicators in Mumbai
Report incorrect details




















