
Upvc & Cpvc Pipes & Fittings - Various Sizes, White Color | Pressure Rated 10-16 Bar, Temperature Rated 0-60â°c, Astm, Din, Bs Standards, Ideal For Water Supply, Drainage, Irrigation
Price Trend: 100.00 - 500.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC, CPVC |
| Diameter | 20-100mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-60°C |
| Standards | ISO 4427 |
| Usage | Plumbing and irrigation systems |
| Color | Off-white |
| Features | Corrosion resistant, Lightweight pipes, Easy installation, Durable fittings, Chemical resistant, Long lifespan |
| Supply Ability | 500 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1966
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lucknow, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Manas Mehrotra Mehrotra
Address
82, Gautam Budh Marg, Lucknow, Uttar Pradesh, 226014, India
Report incorrect details









































