
Smith Machine With Bench
Price: 21000.00 INR / Unit
(21000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | Other, Non-Electrical |
| Seat Color | Black |
| Cable Type | PVC Coated Steel Cable |
| Dimension (L*W*H) | 2150 mm x 1460 mm x 2300 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Frame Material | Heavy Duty MS Steel |
| Noise Level | Low (Smooth guide rails and bearings) |
| Speed Range | Manual operation |
| Adjustable | Other, Bench and safety stoppers adjustable |
| Frame Thickness | 2.5 mm |
| Max Loading Capacity (Kg) | 350 Kg |
| Monitoring System | Other, Not Included |
| Resistance level | Based on loaded weight plates |
| Gym Equipment | Other, Smith Machine With Adjustable Bench |
| Exercise Type | Other, Strength Training, Full Body |
| Weight Stick | Available for Plate Loading |
| Grade | Other, Commercial Gym Grade |
| Welding Technology | Robotic MIG Welding |
| Seat Cover Material | High Density Foam with Synthetic Leather |
| Cable Thickness | 6 mm |
| Cable Length | Standard gym cable sizing |
| Tube Thickness | 2.5 mm |
| Tube Size | 50 mm x 100 mm Rectangular Pipe |
| Function | Other, Smith Press, Chest Press, Leg Extension, Adjustable Bench, Squat, Total Body Workout |
| More Details | Heavy-duty design with multiple attachments and adjustable bench for versatile use |
| Application | Other, Gym & Fitness Centers, Commercial Use, Home Gym |
| Weight | Machine only approx. 185 kg (without weights) |
| Waist Size | Adjustable Bench with multiple incline/decline positions |
| Operation Mode | Other, Manual |
| Features | Integrated safety stoppers, multi-position bench, durable frame |
| Weight Capacity | 350 kg (Max loading on bar) |
| Resistance Type | Other, Weight Plate Loaded |
| Equipment Type | Smith Machine With Bench |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Brand Name | CRONY INDUSTRIES |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Seat Color | Black |
| Stock Quantity | 50 |
| Price Type | fixed |
| Price | 21000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAWFC0819P1ZS
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAWFC0819P1ZS
New Delhi, Delhi
Partner
Mr. Sameer Chaudhary
Members since
1 Years
Address
G-23, Madanpur Khadar Ext. Part-03, Sarita Vihar, New Delhi, Delhi, 110076, India
Body Building & Gym Equipments in New Delhi
Report incorrect details



















