



Siemens Sinamics 6sl3040-0pa01-0aa0 Control Unit Adapter Cua32
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Base Material | Other, High-grade Plastic |
| Connectivity Type | Serial Connectors |
| Cooling System | Passive |
| Current Rating | 10 A |
| Cover Material | Metal |
| Control System | SINAMICS S120 |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Components | Control Unit Adapter CUA32 |
| Cabinet Material | Plastic Housing |
| Panel Type | Mounting Adapter |
| Thickness | Standard |
| Way | Single |
| Features | Easy mounting, Reliable connectivity, Compact design |
| Rated Insulation Voltage | 500 V |
| Protection Class | Class I |
| Rated Current | 10 A |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Product Type | Other, Control Unit Adapter |
| Material | Other, Plastic/Metal composite |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | SIEMENS Industrial Automation |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 10 A |
| Dimension (L*W*H) | 170 mm x 50 mm x 130 mm |
| Application | Drives and Automation Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details


























