


Siemens Simatic S7-200 6es7 288-1sr60-0aa0 Smart Cpu Sr60
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Rated Current | 500 mA |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Way | Modular |
| Connectivity Type | RS485, Ethernet (Optional module) |
| Base Material | Other, Engineering Plastic |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Protection Class | Class I |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Current Rating | 0.5 A |
| Features | High-Speed Processing, Compact Design, Easy Wiring |
| Components | CPU, Power Supply, Input/Output Channels |
| Panel Type | Mounting Panel / DIN Rail |
| Control System | SIMATIC S7-200 SMART |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) CPU |
| Material | Other, Plastic, Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 0.5 A (per output channel) |
| Dimension (L*W*H) | 120 x 100 x 75 mm (approx.) |
| Application | Industrial Automation, Control Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indication |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
siemens plc in Bhavnagar
Report incorrect details




































