
Siemens S7 200 Module 6es7 223-1ph21-0xa0
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | Terminal Block |
| Insulation Material | Plastic |
| IP Rating | IP20 |
| Feature | Compact Design Advanced Functionality |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Product Type | PLC Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Basic Protection |
| Frequency (MHz) | 50-60 MHz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital/Analog Output |
| Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 85 x 38 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Warranty | 12 Months |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | Compact |
| Material | High-quality Plastic |
| Connection Type | Direct Wiring |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
scr modules in Bhavnagar
Report incorrect details































