
Siemens S7 200 Module 6es7 228-1bf22-0xa8
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Feature | Compact design High-performance module |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation Material | Plastic |
| Product Type | PLC Module |
| Application | Industrial Automation |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital and Analog Outputs |
| Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 80mm x 130mm x 60mm |
| Weight | Approx. 500g |
| Warranty | 1 year manufacturer warranty |
| Phase | Single-phase |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | Compact |
| Material | Plastic with metal connectors |
| Connection Type | Wired |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
scr modules in Bhavnagar
Report incorrect details































