
Semi Automatic Strapping Machine 25, Phase: 220v 50 Hz
Price: 28000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 220V |
| Strap Width | 15-19mm |
| Strap Thickness | 0.5-0.7mm |
| Dimensions (LxWxH) | 1200x700x900mm |
| Weight | 150kg |
| Material | Steel |
| Usage | Securing packages up to 15kg using polypropylene or PET strap. |
| Safety Standards | CE |
| Features | Automatic Strapping, Efficient Packaging, Improved Productivity, Reduced Labor Costs, Reliable Operation, Easy to Use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S.C. PACKAGING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Strapping Machines in bulk from S.C. PACKAGING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ABHPT5237C1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABHPT5237C1ZO
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Rohit Tanwar
Address
No. WZ-447, Naraina Village, New Delhi, Delhi, 110028, India
Report incorrect details

































