
Semi Automatic Bottle Washing Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Features | High Efficiency, Rugged Construction, Easy Maintenance |
| Power Source | Electric |
| Feeding System | Manual Loading and Unloading |
| Operating Temperature | Ambient |
| Noise Level | Below 70 dB |
| Function Type | Mixing Other, Washing |
| Speed Mode | Fixed |
| Machine Type | Washing Machine |
| Product Type | Bottle Washing Machine |
| General Use | Washing Bottles in Beverage, Pharma, and Chemical Industries |
| Material | Other, SS 304 |
| Type | Other, Semi Automatic |
| Capacity | 24-36 Bottles per Cycle |
| Weight (kg) | Approx 150 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1 HP |
| Dimension (L*W*H) | 1500 mm x 800 mm x 1200 mm |
| Raw Material | Other, Stainless Steel |
| Feature | Other, Easy Operation, Corrosion Resistant |
| Color | Other, Silver |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MEDKIT Equipments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Food Processing Machinery in bulk from MEDKIT Equipments at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ADXPC5672N2ZQ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ADXPC5672N2ZQ
Delhi, Delhi
owner
Mr. Sunil Kumar Choudhary
Address
B No. 4/321, Trilokpuri Road, Delhi, Delhi, 110091, India
bottle washing machine in Delhi
Report incorrect details
































