
Omron Proximity Sensor,e2b-m12kn08-wp-b2
Price: 645.0 INR / Number
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Number
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -25C to +70C |
| Application | Position Sensing, Presence Detection |
| Housing Material | Brass, Nickel-plated |
| Wireless | No |
| Response Time | 2ms |
| Ingress Protection | IP67 |
| Mounting Type | Flush |
| Signal Type | Other, DC 3-wire |
| IP Rating | IP67 |
| Measurement Range | Sensing distance 8mm |
| Cable Length | 2m pre-wired |
| Mounting Thread | M12 |
| Interface | Cable |
| Sensitivity | Standard |
| Sensor Type | Inductive Proximity |
| Power Consumption | 15 mA max |
| Features | Short body, robust, easy installation, high reliability |
| Product Type | Proximity Sensor |
| Material | Brass |
| Input | 10-30V DC |
| Output | PNP, NO |
| Function | Object Detection |
| Usage | Industrial Automation |
| Accuracy | High |
| Voltage | 10-30V DC |
| Weight | Approx. 30g |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details




























