
Omron Programmable Controller, Cp1w-8ed - Dimension (L*w*h): 90mm X 70mm X 50mm (Approx.) Millimeter (Mm)
Price: 8997.00 INR / Number
(8997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rated Voltage | 24 V DC Volt (V) |
| Mounting Type | DIN Rail or Panel mounting |
| Input Current | 4.4 mA per point (approx. at 24V DC) |
| Frequency | 50/60 Hz Hertz (HZ) |
| Operating Temperature | 0A,AdegC to 55A,AdegC Celsius (oC) |
| Protection Level | IP20 |
| Efficiency | High, for industrial applications |
| Phase | Single |
| Humidity | 10% to 90% (Non-condensing) |
| Condition | New |
| Function | Expansion of digital input channels for programmable controller |
| Application | For use with Omron CP1 series PLCs as digital input module |
| Dimension (L*W*H) | 90mm x 70mm x 50mm (Approx.) Millimeter (mm) |
| Power Mode | Other, DC |
| Voltage | 24 V DC Volt (v) |
| Power Consumption | 2.5 W or less Watt (W) |
| Accessories | Mounting screws, User manual |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price | 8997.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | OMRON |
| Unit Type | Number |
| Product Unit | 1 Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details






















