
Omron E2b Cylindrical Proximity Sensor
Price: 150.00 INR / Piece
(150.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sensor Type | Inductive Proximity Sensor |
| Interface | 2-wire or 3-wire |
| Cable Length | 2 m (pre-wired), connector types available |
| Response Time | 2 ms |
| Signal Type | Other, Discrete |
| Application | Detection of metallic objects |
| Mounting Type | Shielded or unshielded, cylindrical body |
| IP Rating | IP67 |
| Wireless | No |
| Sensitivity | Factory set |
| Operating Temperature | -25C to +70C |
| Measurement Range | 2 mm to 15 mm (model dependent) |
| Features | Reverse polarity protection, short-circuit protection, LED indicator |
| Power Consumption | 10 mA (no load) |
| Product Type | Cylindrical Proximity Sensor |
| Material | Nickel-plated brass |
| Input | DC |
| Output | PNP / NPN (NO or NC, model dependent) |
| Function | Object detection, position sensing |
| Usage | Industrial automation |
| Accuracy | High |
| Resolution | Standard |
| Voltage | 10 to 30 V DC |
| Weight | Approx. 50-100g (varies by model) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 150.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | EARTHNETIC ENTEPRISES PRIVATE LIMITED |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EARTHNETIC ENTEPRISES PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Sensors in bulk from EARTHNETIC ENTEPRISES PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AADCE9409K1ZB
Payment Mode
Cash, Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADCE9409K1ZB
Dombivli, Maharashtra
Director
Mr. Nilesh P. Kuwar
Members since
1 Years
Address
Ground Floor, Balaram Smruti, Kalyan-Shill Road, Near Annapurna Hotel, Sonarpada, Dombivli, Maharashtra, 421201, India
Sensors in Dombivli
Report incorrect details




















