


Omron Controller Cqm1h-cpu51
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Compact size, Easy programming, Extensive communication options, Multiple I/O points, Flexible configuration, Reliable operation, Cost-effective solution |
| Usage & Applications | Automation Systems, Factory Processes |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Installation Type | DIN Rail Mounting |
| IP Rating | IP20 |
| Display | No on-device display (programmed via external interface) |
| Output | Transistor/Relay (expandable) |
| Current | 0.9A (internal circuit) |
| Connectivity Type | RS-232C / RS-422A (via communication module) |
| Product Type | PLC Controller |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Working Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Input | Digital / Analog Input (expandable) |
| Application | Industrial Automation, Machine Control |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Accuracy | High-speed processing, exact accuracy depends on I/O unit used |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 100mm x 90mm (approx.) |
| Weight | Approx. 650 g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
amf controller in Bhavnagar
Report incorrect details











































