



Omron Cpu Cs1g-cpu40-v1
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | Peripheral, RS-232C, RS-422A/485 (via communication modules) |
| Installation Type | DIN Rail or Panel Mount |
| Display | No display (status indicators only) |
| Usage & Applications | Factory Automation, Motion Control |
| Output | Open collector, relay, transistor (via I/O modules) |
| Current | 0.54A at 5V DC |
| Mounting Type | Rack/Panel Mount (Backplane) |
| Features | High-speed processing, Expandable I/O, Built-in programming port |
| Protection Level | Other, IP20 |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | PLC CPU Unit |
| Operating Temperature | 0 to 55AdegC |
| Working Temperature | 0 to 55AdegC |
| Input | 24V DC (via external I/O modules) |
| Application | Industrial Automation, Machine Control, Process Automation |
| Supply Voltage | 5V DC (supplied from backplane) |
| Accuracy | Depends on I/O module type |
| Dimension (L*W*H) | 130 A-- 35 A-- 130 mm |
| Weight | Approx. 350g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron logic controller in Bhavnagar
Report incorrect details




























