





Omron Controller Level 61f-g4n-bb
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Measuring Range | Liquid Level Detection |
| Sensor Type | Electrode (Conductive) Type |
| Switch Type | Electrode Level Switch |
| Protection Level | Other, IP40 (for main unit) |
| IP Rating | IP40 |
| Phase | Single Phase |
| Current | 5A (resistive load at 250VAC), 3A (inductive load at 250VAC) |
| Connectivity Type | Terminal Block |
| Pole Type | Single Pole |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Features | Compact Design, Easy Installation, Reliable Performance |
| Output | Relay Output (1c, SPDT) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Display | Indicator LED |
| Installation Type | Panel Mount |
| Usage & Applications | Industrial Water Tank Level Monitoring and Control |
| Product Type | Level Controller |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Working Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Input | AC 220V 50/60Hz |
| Application | Water Level Control, Pump Control, Liquid Level Detection |
| Supply Voltage | 220-240V AC |
| Accuracy | High Reliability |
| Dimension (L*W*H) | 50 x 80 x 70 mm |
| Weight | Approx. 230g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron logic controller in Bhavnagar
Report incorrect details




























