
Ms Portable Office Cabin
Price: 890 INR / Square Foot
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Square Foot
In Stock
Product Specifications
| Height | 8 - 9 feet (external) |
| Length | 10-40 feet (customizable) |
| Dimension (L*W*H) | 20 ft x 8 ft x 8.5 ft (typical) |
| Thickness | 1.2 mm (outer steel sheet) |
| Product Type | MS Portable Office Cabin |
| Material | Other, Mild steel structure with insulated wall panels |
| Roof Material | Corrugated MS sheet with insulation |
| Wall | MS sheet sandwich panel with insulation |
| Thickness Of Wall Panel | 50 mm |
| Door | Other, MS swing door with locking arrangement |
| Window | Other, Aluminum sliding windows with safety grill |
| Window Style | Other, Sliding |
| Pillar | Mild Steel (MS) rectangular hollow sections |
| Floor Material | Marine plywood with vinyl carpet finish |
| Floor Load | 250 kg/m2 (approx) |
| Roof Dead Load | 45 kg/m2 |
| Roof Live Load | 75 kg/m2 |
| Earthquake Intensity | Up to Seismic Zone IV |
| Wind Resistance | Up to 120 km/h |
| Color | Blue & White (customizable as per requirements) |
| Use | Other, Site office, Temporary workspace, Portable cabin |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACKFA3817H1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACKFA3817H1ZJ
Ahmedabad, Gujarat
Manager
Mr. Malik Shaikh
Members since
1 Years
Address
No.798, Sur No 138, Near Radhe Kamal Shop, Main Road, Pirana Road, Piplaj, Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
ms portable cabin in Ahmedabad
Report incorrect details





























