
Lenze E82ev751_4c040 - Compact Design, High Performance, Modular Design | Customizable Options, Data Logging, Easy Installation, Intuitive Interface, Reliable Operation, Remote Monitoring, Programmable Logic
Price: 27000.00 INR / Piece
(27000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, High performance, Easy installation, Reliable operation, Programmable logic, Intuitive interface, Modular design, Customizable options, Remote monitoring, Data logging |
| Power Factor | >0.95 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Efficiency | 98% |
| Shape | Rectangular |
| Feature | Vector Control, Integrated EMC Filter, Parameter Storage |
| Overheating Protection | YES |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Color | Grey |
| Operating Temperature | -10C to +55C |
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Plug-in Terminals |
| Humidity % | Max 95% (non-condensing) |
| Product Type | AC Frequency Inverter |
| Application | Industrial Automation, Motor Speed Control |
| Protection Level | Other, Overload, Overvoltage, Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 400V AC |
| Energy Consumption | Optimized per load |
| Output Type | 3-phase |
| Dimension (L*W*H) | 182 x 110 x 152 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Size | E82EV751_4C040 |
| Input Voltage | 3x 400V AC |
| Phase | Three Phase / Single Phase (configurable) |
| Material | Plastic, Metal |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Paypal, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV751_4C040 |
| Color | Grey |
| Price | 27000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | LENZE |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































