
Lenze E82ev751_4b200 - Compact Design, High Performance | Energy Efficiency, Enhanced Reliability, Improved Safety, Precise Control, Reduced Downtime
Price: 29000.00 INR / Piece
(29000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High performance, Compact design, Easy installation, Precise control, Energy efficiency, Reduced downtime, Increased productivity, Enhanced reliability, Improved safety, Reduced maintenance |
| Insulation Material | High Quality Plastic |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Grey |
| Connector Type | Pluggable Terminal Block |
| Operating Temperature | -10C to +55C |
| Mounting Type | Wall Mount, Panel Mount |
| Feature | Integrated Control Panel, Parameterization With Keypad or PC, Built-in EMC Filter |
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | YES |
| Humidity % | Max 95% (non-condensing) |
| Surface Finish | Matte |
| Efficiency | >95% |
| Power Factor | >=0.95 |
| Product Type | AC Drive / Inverter |
| Application | Industrial Automation, Motor Speed Control |
| Protection Level | Other, Overload, Short Circuit, Overvoltage, Undervoltage |
| Frequency (MHz) | 0.5 Hz - 599 Hz |
| Rated Voltage | 400V AC |
| Energy Consumption | Optimized, Depends on Load |
| Output Type | Variable Frequency |
| Dimension (L*W*H) | 173 x 100 x 172 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 3 x 400V AC (342...528V AC) |
| Size | Standard Size E82 |
| Material | Plastic, Metal |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV751_4B200 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | LENZE |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price | 29000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Color | Grey |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details



































