
Lenze E82ev751_4b040 - Used Variant | Versatile Motion Control Solution, Durable Build For Reliable Operation In Industrial Applications
Price: 29000.00 INR / Piece
(29000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Finish | Coated |
| Connector Type | Screw Terminals |
| Operating Temperature | -10AdegC to +45AdegC |
| Feature | Easy Installation, Compact Size, Programmable Parameters |
| Efficiency | Up to 95% |
| Humidity % | Max. 95% (non-condensing) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Reinforced Insulation |
| Overheating Protection | YES |
| Color | Grey |
| Power Factor | a%0Y=0.95 |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | AC Drive (Frequency Inverter) |
| Application | Industrial Automation, Conveyor Systems, Machine Tools |
| Protection Level | Other, Overload, Short Circuit, Overvoltage |
| Frequency (MHz) | 47 - 63 Hz |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Energy Consumption | High Efficiency |
| Output Type | Three Phase Output |
| Dimension (L*W*H) | 210 x 72 x 172 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Phase | 3 Phase |
| Input Voltage | 400 V AC |
| Size | Standard |
| Connection Type | Terminal Block |
| Material | Metal, Plastic |
| No Of Poles | aEUR" |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Central America, Middle East, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV751_4B040 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 29000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Color | Grey |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | LENZE |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































