
Lenze Emb9352-e - Compact Design, Reliable Operation | High Efficiency, Easy Installation, Monitoring Functions, Overload & Short Circuit Protection, Thermal Protection, Remote Control, Wide Input Voltage Range
Price: 28000.00 INR / Piece
(28000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact Design, High Efficiency, Easy Installation, Reliable Operation, Wide Input Voltage Range, Overload Protection, Short Circuit Protection, Thermal Protection, Remote Control, Monitoring Functions |
| Efficiency | >93% |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Operating Temperature | 0C to +40C |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Insulation Material | Engineering Plastic |
| Humidity % | <95%, non-condensing |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Overheating Protection | YES |
| Power Factor | 0.95 |
| IP Rating | IP20 |
| Feature | High Precision Control, Compact Design |
| Product Type | Servo Drive |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400 V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital / Analog |
| Dimension (L*W*H) | 135 x 450 x 210 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Size | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Connection Type | Terminal |
| Material | Metal / Plastic Composite |
| Payment Terms | Paypal, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EMB9352-E |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | LENZE |
| Price | 28000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Color | Grey |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details


































