
Lenze E82ev751_4b200 - Advanced Motor Controller With High Efficiency | Optimized For Versatile Industrial Applications
Price: 90000.00 INR / Piece
(90000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | Other, Yes, Electronic |
| Mounting Type | Wall / Panel Mount |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation Material | High-grade Insulation |
| Power Factor | >0.95 |
| Humidity % | max. 93% non-condensing |
| Color | Grey |
| Efficiency | >93% |
| Operating Temperature | -10AdegC to +45AdegC |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Feature | Integrated EMC Filter, Easy Parameterization |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | AC Drive / Frequency Inverter |
| Application | Industrial Automation, Motor Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400 V |
| Energy Consumption | Efficient, Low Power Loss |
| Output Type | Variable Frequency / Voltage |
| Dimension (L*W*H) | 180 x 85 x 152 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Size | Compact |
| Phase | Three Phase |
| Material | Plastic, Metal |
| Connection Type | Screw Terminals |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Others, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Western Europe, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV751_4B200 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | LENZE E82EV751_4B200 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 90000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Color | Grey |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































