
Lenze E82ev751_2c - Compact Design | Versatile Application, Reliable Performance, Enhanced Energy Efficiency
Price: 90000.00 INR / Piece
(90000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Efficiency | 98% |
| Connector Type | Terminal Connector |
| Mounting Type | Wall/Panel Mount |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Feature | Overvoltage, Undervoltage, and Short Circuit Protection |
| Color | Black & Grey |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Overheating Protection | Other, Yes, Inbuilt |
| IP Rating | IP20 |
| Humidity % | Max 95%, non-condensing |
| Power Factor | >= 0.95 |
| Insulation Material | High Grade Plastic |
| Product Type | AC Drive (Frequency Inverter) |
| Application | Industrial Automation, Motor Speed Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Energy Consumption | Optimized for Low Power Loss |
| Output Type | 3-Phase Output |
| Dimension (L*W*H) | 176 mm A-- 130 mm A-- 173 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Size | Standard |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Plastic, Metal |
| No Of Poles | 2 |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTPOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV751_2C |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Price | 90000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Color | Black & Grey |
| Stock Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Brand Name | LENZE E82EV751_2C |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































