
Lenze E82ev552_4c200 - Industrial Grade Controller | Versatile Application, Robust Design, High Performance, Energy Efficient
Price: 35000.00 INR / Piece
(35000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | High Strength Polymer |
| Mounting Type | Wall Mount / Panel Mount |
| Humidity % | Max 95% non-condensing |
| Efficiency | >98% |
| IP Rating | IP20 |
| Power Factor | > 0.95 |
| Overheating Protection | Other, Integrated Thermal Protection |
| Operating Temperature | -10AdegC to +50AdegC |
| Color | Grey |
| Surface Finish | Smooth Finish |
| Connector Type | Screw Terminal Connectors |
| Feature | Vector Control, Integrated EMC filter |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Motor Speed Control, Automation Systems |
| Protection Level | Other, Overload, Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400 V AC |
| Energy Consumption | Optimized for energy saving |
| Output Type | 3-Phase AC |
| Dimension (L*W*H) | 220 mm x 130 mm x 175 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Size | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Industrial Grade Plastic & Metal |
| Connection Type | Screw Terminals |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV552_4C200 |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 35000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | LENZE E82EV552_4C200 |
| Currency | INR |
| Color | Grey |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































