
Lenze E82ev552_4c200
Price: 15000.00 INR / Piece
(15000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey |
| Power Factor | >=0.94 |
| Connector Type | Screw |
| Surface Finish | Coated |
| Feature | Integrated Filter, Vector Control, Removable Terminal Block |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Insulation Material | Plastic/Composite |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | -10AdegC to +45AdegC |
| Humidity % | 5% to 95%, non-condensing |
| Efficiency | High Efficiency |
| Shape | Rectangular |
| Overheating Protection | Other, Yes, built-in thermal protection |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Industrial Automation, Motor Control |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 3 x 400V AC |
| Output Type | Variable Frequency Output |
| Dimension (L*W*H) | 245 x 165 x 173 mm |
| Weight | 6.8 kg |
| Input Voltage | 3 x 400V AC |
| Phase | Three Phase |
| Size | Standard |
| Material | Metal, Plastic |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Paypal, Letter of Credit (L/C), Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Western Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE E82EV552_4C200 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | LENZE E82EV552_4C200 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Grey |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 55 |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































