
Ledger Blade
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Features | Robust construction, corrosion-resistant, precision design |
| Constitute | other, Blade steel pressed, welding as per IS specifications |
| Color | Silver (Galvanized) or Red/Blue/Yellow (Painted finish) |
| Sleeve size | 34 mm inner diameter |
| Pin | Other, High-tensile locking pin included |
| Weight | 0.60 kg - 1.2 kg (depending on size) |
| Technique | Other, Forged / Pressed |
| Product Type | Other, Scaffolding Ledger Blade |
| Material | Other, Carbon Steel or Mild Steel |
| Components | Other, Ledger Blade, Clamp Assembly |
| Diameter | 48.3 mm |
| Width | Varies (generally 50 mm - 75 mm) |
| Length | Standard 125 mm (custom sizes available) |
| Height | Approx. 35 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Platform Loading Capacity | Standard loading up to 6 kN |
| Surface Treatment | Other, Hot Dip Galvanized / Painted |
| Application | Other, Used for scaffolding ledgers in construction |
| Size | Standard & Custom Fit |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03AAHCV9057E1Z9
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AAHCV9057E1Z9
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr. Salil Kohli Kohli
Address
Vill-Dugri, Sahnewal Dehlon Road,Tehsil Payal Ludhiana, Punjab, 141421, India
ledger blade in Ludhiana
Report incorrect details

























