
Ld Plastic Granules - High-quality Raw Material , Customizable Specifications For Diverse Industry Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Black |
| Density | 0.91 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Features | High Quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KAMAL INTERNATIONAL has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from KAMAL INTERNATIONAL at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1989
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Business Head
Mr. Suresh Doss
Address
Plot no.1/44, Palavayal, Athivakkam Village, Red Hills, Near Gothi Jain College, Chennai, Tamil Nadu, 600052, India
ld plastic granules in Chennai
Report incorrect details









































