
Ld Plastic Granules By Dhaval Enterprises
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Plastic Granules |
| Color | White |
| Material | LDPE |
| Density | 0.92 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Film extrusion, injection molding, blow molding, and coating applications. |
| Features | Versatile material, Cost-effective, Wide usage, Easy processing, Durable product |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DHAVAL ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from DHAVAL ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
1990
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Haresh Patel
Address
5, Mangal Estate, Near Chakudia Mahadev, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
natural ld plastic granules in Ahmedabad
Report incorrect details





































