
Ld Plastic Granules - High-quality Low-density Polyethylene, Versatile Use And Compliant With Industrial Quality Standards
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Gray |
| Size | 2-5 mm |
| Density | 920 kg/m³ |
| Melt Flow Index(MFI) | 2-5 g/10min |
| Usage | Film production, injection molding, blow molding, coating |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable, Lightweight |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Veeson Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Veeson Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
60
Establishment
1990
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Gurveer Singh
Address
Plot No 32C, Sector C, Sanwer Road, Industrial Area, Near Jash Engineering, Indore, Madhya Pradesh, 452010, India
ld plastic granules in Indore
Report incorrect details


































