
Ld Plastic Granules - Premium Quality Polymer Material | Processed Using Advanced Technology, Formulated By Skilled Professionals
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Green |
| Density | 920 kg/m³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Particle Size | 1-3 mm |
| Usage | Film production, packaging, and other applications. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Durable, Versatile, Cost-effective, High-quality, Recyclable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dhara Polyplast has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Dhara Polyplast at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Daman, Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
Proprietor
Mr. Mahesh Koradia
Address
Komal Industrial Estate Gala No 11, Behind Power house Kachigam, Daman, Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu, 396210, India
ld plastic granules in Daman
Report incorrect details



































