
Laptop Adapter - High-quality & Durable Design | Immaculate Range, Advanced Quality Testing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Voltage | 19V |
| Input Current | 3.16A |
| Output Voltage | 19V |
| Output Connector | DC 5.5x3.0mm |
| Dimensions | 5*3*1.0mm |
| Warranty | 12 months |
| Certification | BIS |
| Usage | Powering laptops, specifically designed for smart battery system charging. |
| Features | Fast charging, Accurate charging, Smart battery, Low ripple, Heat reduction |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, IT Concepts has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Hardware Components from IT Concepts at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier
Establishment
2007
GST NO
21AENPC7043Q1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 21AENPC7043Q1ZA
Bhubaneswar, Odisha
Proprietor
Mr. Sujit Kumar Choudhury
Address
Plot No- 623, Lewis Road, BJB Nagar, Bhubaneswar, Odisha, 751014, India
laptop adapters in Bhubaneswar
Report incorrect details


























